Spis treści
ToggleJak radzić sobie
z samotnością?
W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek i sugestii dotyczących radzenia sobie z uczuciem samotności:
- Dowiedz się więcej o tym, jak dobrze czuć się we własnym towarzystwie.
- Pomyśl o ludziach, których znasz – spróbuj się na nich otworzyć.
- Powoli i systematycznie – jeden mały kroczek codziennie, znaczy więcej niż wielka sprawa raz w miesiącu.
- Poszukaj możliwości na poznanie nowych osób.
- Staraj się nie porównywać z innymi.
- Dbaj o siebie.
- Spróbuj porozmawiać z psychologiem, psychoterapeutą.
Dla niektórych osób, takie pomysły mogą być przydatne. Pamiętaj jednak, że różne rzeczy działają na różnych ludzi w różnym czasie.
Wypróbuj tylko to, z czym czujesz się komfortowo i staraj się nie wywierać na siebie zbyt dużej presji.
Jeśli coś nie działa w Twoim przypadku (lub nie wydaje Ci się możliwe w danej chwili), możesz spróbować czegoś innego lub wrócić do tego innym razem.
Jak czuć się komfortowo
we własnym towarzystwie?
Posiadanie wielu przyjaciół i kontaktów w życiu nie oznacza, że nie będziesz czuć się samotny/a. Dla wielu z nas poczucie samotności wiąże się z niską samooceną lub pewnością siebie. Możemy być otoczeni ludźmi i czuć się samotnie.
Czasami przyjrzenie się naszym relacją z samym/ą sobą, a także z innymi, może pomóc nam poczuć się mniej samotnymi. Możesz zacząć od zastanowienia się nad tym, co oznacza dla Ciebie dbanie o siebie.
Pamiętaj, że troska o siebie wygląda inaczej dla każdego. Niektórym osobom mieszkającym samotnie pomaga hałas w tle. Może to być telewizja, radio lub podcast, który lubisz. Pomocne może być rozpoczęcie samodzielnego wykonywania czynności, które sprawiają ci przyjemność.
Na przykład pójście na spacer po okolicy, wykonywanie artystycznych prac, granie na instrumencie lub gotowanie posiłków.
Może to być również sport, oglądanie ulubionego filmu, uporządkowanie domu lub wybranie się do muzeum w okolicy.
Naturalnym jest próbować różnych rzeczy, aby zobaczyć, co sprawia, że czujesz się dobrze. Postaraj się być dla siebie cierpliwa/y.
Spróbuj otworzyć się na ludzi, których znasz
Możesz mieć wrażenie, że znasz wiele osób, ale nie masz z nimi głębokiej więzi. Albo że ludzie wokół ciebie nie poświęcają ci tyle uwagi i troski, ile potrzebujesz.
Jeśli tak się czujesz, pomocne może być otwarcie się przed kimś, komu ufasz. Może to być przyjaciel lub członek rodziny, współpracownik lub ktoś inny w twoim życiu. Nie musisz rozmawiać twarzą w twarz. Możesz wysłać wiadomość tekstową lub wiadomość do kogoś w mediach społecznościowych. Wielu z nas doświadczyło samotności, ale mówienie o tym innym osobom może być przerażające. Pomocne może być wcześniejsze przemyślenie tego, co chcesz powiedzieć.
Może się okazać, że dana osoba już wcześniej doświadczyła podobnych uczuć. Możliwość znormalizowania poczucia samotności z kimś, komu ufasz, może pomóc ci poczuć się trochę lepiej.
Nie spiesz się z nawiązywaniem kontaktów
Jeśli przez długi czas czułaś/eś się samotny/a, rozpoczęcie otwierania się na ludzi może wydawać się przytłaczające. Próba poznania nowych osób może Cię również martwić. Nie musisz się jednak z niczym spieszyć. Na początek spróbuj nawiązać rozmowę z ludźmi, których spotykasz na co dzień. Może to być na przykład przywitanie się z sąsiadem lub kasjerką sklepie. Niektórzy ludzie uważają, że warto przebywać w środowiskach, w których jest dużo ludzi. Na przykład kawiarnie, biblioteki lub centra handlowe. Poczucie obecności innych ludzi może pomóc w radzeniu sobie z poczuciem samotności.
Pomocne może być ustalenie rutyny, polegającej na chodzeniu w te same miejsca o tej samej porze. Możesz zacząć rozpoznawać ludzi w tych miejscach, co może prowadzić do nawiązywania kontaktów.
Zastanów się, w jaki sposób Twoje zainteresowania mogą pomóc Ci nawiązać kontakt z innymi ludźmi. Na przykład, jeśli lubisz czytać, możesz dołączyć do grupy w mediach społecznościowych poświęconej rozmowom o książkach. Może jazda rowerem? Podróże? Co będzie dla Ciebie najciekawsze? Skoncentruj się na środowiskach, w których czujesz się bezpiecznie i staraj się nie wywierać na siebie zbyt dużej presji.
Możesz wypróbować aktywność online, w której uczestniczą inne osoby, ale nie oczekuje się od Ciebie interakcji z nimi. Na przykład zajęcia z rysunku lub innego rodzaju kreatywne warsztaty. Możesz zapytać osobę prowadzącą sesje, czy na początku możesz tylko obserwować.
Staraj się nie porównywać do innych
W okresie pandemii COVID wielu z nas zmieniło sposób komunikacji. Coraz częściej łączymy się z innymi online i za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Możliwość interakcji z większą liczbą osób online jest pozytywnym doświadczeniem dla wielu z nas. Jednak dla wielu innych może to stanowić wyzwanie. Często widzimy tylko to, co inni ludzie chcą udostępnić na temat swojego życia w mediach społecznościowych.
Są to fragmenty rzeczywistości – co może powodować u nas mylny odbiór.
Tak jak oglądanie zdjęć innych osób podczas spotkań towarzyskich z przyjaciółmi i rodziną może sprawić, że poczujemy się, jakbyśmy byli jedynymi, którzy czują się samotni, podobnie oglądanie zdjęć
na social media.
Możliwość dostępu do życia tak wielu osób może czasami wydawać się przytłaczająca .Czasami trudno jest przestać porównywać się do innych. Należy jednak pamiętać, że rzeczy nie zawsze są tym, czym wydają się z zewnątrz. Nie wiemy, jak czują się inni ludzie, gdy są sami. Nie wiemy też, co dzieje się poza ich mediami społecznościowymi.
Jeśli obawiasz się, że media społecznościowe mogą wpływać na Twoje zdrowie psychiczne, pomyśl o konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą.
Zadbaj o swój dobrostan
Poczucie samotności może wpływać na Twój ogólny dobrostan. Wprowadzenie niewielkich zmian w codziennym życiu może pomóc ci poczuć się bardziej otwartą do nawiązywania kontaktów z innymi. Na przykład:
- Aktywność fizyczna może być bardzo pomocna dla dobrego samopoczucia psychicznego. Niektórzy ludzie uważają, że pomaga ona również poprawić ich niską samoocenę. Jeśli chcesz poznać ludzi podczas ćwiczeń, możesz dołączyć do lokalnych zajęć lub zajęć online, Jeśli możesz, spędzaj czas na łonie natury. Może to poprawić samopoczucie i zmniejszyć poczucie samotności. Możesz na przykład zasadzić warzywa na balkonie lub na parapecie.
- Niektórzy ludzie uważają, że spędzanie czasu ze zwierzętami może pomóc w radzeniu sobie z poczuciem samotności. Możesz spróbować odwiedzić schronisko, zostać wolontariuszem albo zaadoptować zwierzaka. Znaleźć osoby, które potrzebują pomocy przy swoich czworonogach.
- Są okresy w roku, w których możesz czuć się bardziej samotna/y. Na przykład w Boże Narodzenie lub w niektóre rocznice. Pomocne może być zastanowienie się z wyprzedzeniem, jakie działania można podjąć, aby poczuć się dobrze w tych momentach.
Spróbuj porozmawiać z psychologiem, psychoterapeutą
Terapia może pomóc Ci odkryć, co oznacza dla ciebie poczucie samotności. Psycholog lub terapeuta może pomóc w opracowaniu różnych sposobów radzenia sobie z takimi uczuciami oraz wspólnie opracujecie strategię jak radzić sobie w różnych trudnych sytuacjach.
Poczucie samotności może bardzo negatywnie wpływać na jakość Twojego życia.
Nie musisz się na to zgadzać.
Jak sobie radzić z samotnością?
Umów się na konsultację psychologiczną, skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie. Pomyśl także o terapii grupowej – to też dobry sposób na uzyskanie wsparcia, dzielenie się doświadczeniami z innymi i rozwijanie umiejętności radzenia sobie z trudnościami w bezpiecznym środowisku.
Zapewniamy pełną poufność i szacunek dla Twojej prywatności.
Warto pamiętać, że korzystanie z konsultacji psychologicznej to dowód siły, a nie słabości. To decyzja o trosce o siebie i inwestycja w lepsze jutro.
Zadbaj o swoje emocje, skorzystaj z profesjonalnej pomocy psychologicznej