Terapia małżeńska, to specjalistyczna forma psychoterapii, która koncentruje się na rozwiązywaniu problemów i poprawie komunikacji między partnerami. W obliczu narastających napięć, nieporozumień, a czasami kryzysów, wiele par decyduje się na taką pomoc, aby odnaleźć drogę powrotną do harmonii i zrozumienia. Ale czy terapia małżeńska naprawdę działa? Jakie metody są stosowane podczas sesji i jakie problemy najczęściej próbuje rozwiązać? W niniejszym wpisie przybliżymy istotę terapii małżeńskiej, wyjaśnimy, na czym polega i jakie korzyści może przynieść związkom, które przechodzą przez trudne chwile.
Spis treści
ToggleJak wygląda terapia małżeńska?
Są to regularne spotkania z psychologiem, psychoterapeutą lub parą specjalistów, na którym pracujecie z partnerką/partnerem nad swoim związkiem. Opowiadacie o swoich problemach w związku, o swoich uczuciach, o sobie oraz rozmawiacie ze sobą i z terapeutą. Pierwsze spotkania to poznanie się z terapeutą i próba znalezienia Waszego wspólnego celu. Terapeuta może zaprosić Was na indywidualne sesje – żeby poznać Waszą przeszłość, dzieciństwo i style przywiązania. Gdy już poznacie się z terapeutą, zgodzicie się co do celu – to na kolejnych spotkaniach pracujecie, by go osiągnąć.
Kiedy terapia małżeńska?
Na każdym etapie związku, gdy czujecie potrzebę wsparcia, macie wątpliwości, nie czujecie się w pełni szczęśliwi – warto udać się do specjalisty. Na terapii możecie zdobyć nowe narzędzia, dzięki którym się otworzycie i zbliżycie się do siebie. Zrozumienie siebie nawzajem, swoich emocji może być kluczem do komunikacji i rozwiązywania codziennych problemów. Psychoterapia małżeńska może pomóc przezwyciężyć największe kryzysy w związku lub dotrzeć wspólnie do decyzji o rozstaniu.
Przeczytaj: Niska samoocena a związek – jaki wpływ ma brak poczucia własnej wartości na relacje?
Terapia małżeńska - jak często?
Spotkania zazwyczaj odbywają się co 2 tygodnie. To czas, kiedy możecie przemyśleć i przegadać to, co zostało powiedziane na sesji oraz przygotować się na kolejną. Ważna jest regularność spotkań dla procesu terapeutycznego.
Czy terapia małżeńska pomaga?
To, co wydarzy się podczas terapii małżeńskiej zależy w dużej mierze od Was. To przestrzeń i pewnego rodzaju narzędzie – które możecie wykorzystać, by sprawić, żeby Wasz związek był szczęśliwszy. Psychoterapia par może pomóc Wam zobaczyć Wasze połączenie z innej perspektywy. Zrozumieć dlaczego emocje partnera/partnerki wywołują emocje w nas i o czym one są w Waszej parze.
Jak wygląda terapia małżeńska po zdradzie?
Psychoterapia po zdradzie to proces i bezpieczna przestrzeń, gdzie możecie podzielić się wszystkimi uczuciami, nauczyć się sobie z nimi radzić, przepracować trudności związane ze zdradą, poradzić sobie z poczuciem winy zdradzającego i bólem osoby zdradzonej. W procesie dzielenia się i zbliżania wspólnego w tych trudnych emocjach możecie znaleźć swoją odpowiedź na pytanie – czy będziemy razem, czy się rozstajemy.
Kiedy terapia małżeńska
nie ma sensu?
Kiedy Twój partner/partnerka nie chce uczestniczyć w takiej terapiii lub robi to tylko dla Ciebie – to nie ma sensu. Nie można nikogo zmusić, by pracował nad związkiem, czy się otwierał. Jeśli doświadczasz przemocy w Waszej relacji – to też nie jest to moment na terapię maałżeńską i specjalista Wam to powie.
Terapia małżeńska
czy indywidualna?
Terapia indywidualna jest dla Ciebie, terapia par dla Waszej więzi. Dzięki terapii indywidualnej może być Ci łatwiej wyrażać siebie i swoje emocje niż na terapii małżeńskiej. Terapeuta małżeński może zaproponować Wam, byście skorzystali z sesji indywidualnych u innego specjalisty. Nie można być w terapii indywidualnej i terapii małżeńskie u tego samego psychoterapeuty. Jeśli oboje jesteście zmotywowani i chcecie pracować nad swoim związkiem – to warto wybrać psychoterapię małżeństw. Jeśli Twój partner/partnerka nie chce iść na terapię małżeńską – to warto zadbać o siebie i skorzystać z terapii indywidualnej.
Terapia par to inwestycja w przyszłość Waszego związku